SDH Kunžak letos slavil 130. výročí svého založení. K této přiležitosti uspořádali hasiči závody v požární útoku v Kunžaku naproti hasičské zbrojnice přes ulici. Pozvání přijali družstva z H. Meziříčka, Mostů a Člunku. Kunžačtí měli 3 družstva (senioři, junioři, nováčci). Závody byly dvoukolové, kdy v druhé kole měli proudy za úkol složit rozebranou proudnici. I když měli naši hasiči značnou převahu, nepodařilo se jim obsadit 1. místo, které opět podlehlo útoku hasičů z H. Meziříčka. Ale i přesto si chlapci vedli dobře. Umístili se na 2., 4. a 5. místě.

Galerie

Rano mrazíky, ale odpoledne jako vymalované. Obloha téměř bez mráčku, slunce svítilo, příjemné podzimní teploty... to byly podmínky pro požární závod přímo ideální. Do Hospříze se sjelo 16 družstev, soutěž byla dvoukolová. Naši hasiči měli opět promíchaná družstva s nováčky. První kolo proběhlo hladce se slušnými časy. V druhém kole museli proudy na své cestě vyrobené branky, které byly spojeny páskou, jež při prolézání nesměli přetrhnout. Jinak bylo družstvo pro toto kolo diskvalifikováno. Družstvo I. mělo tu smůlu, že se levýmu proudu podařilo onu pásku přetrhnout a skončilo. Družstvu II. (převažovali nováčci) se dařilo lépe. Výsledky a celkové umístění můžete vidět ve fotogalerii.

Galerie

Ryze podzimní den, přeháňky, studený vítr. Prostě zima. A v tento den se závody konaly ve Člunku. Původně mělo závodit družstvo juniorů, aby se řádně procvičili. Bohužel se nesešli všichni. Podívat se přišli i někteří ze starších a nakonec se udělali dvě mužstva. Starší nejprve doplnili mladší a mladší naopak doplnili starší. Ale družstvo, ve kterém převažovali starší, bylo přeci jen lepší. Získali pohár za 3. místo z celkového umístění. Mlaďoši skončili na taky krásném 7. místě. A putovní pohár obce Člunku získalo družsto Horního Meziříčka.

Galerie

Do Horního Meziříčka se spolu s jejich staršími kolegy vydali i mladí dobrovolníci, aby porovnali svou rychlost se zkušenostmi. Konkurence byla veliká. 18 družstev, z toho jedno ženské. Juniorům se dařilo jak v prvním kole, tak i v druhém. Oba jejich časy, které byly 38,66 a 31,33 vteřiny nakonec stačil na 6. místo. Za to nad Kunžakem II. se stáhla mračna. V prvním útoku byli lepší o 0,25 vteřiny, než mláďata, ale v druhém se béčkaři nešťastnou nehodou podařil uzel a to tak že si při zapojování béček podběhl jednu z hadit. Byla to velká škoda pro celé družstvo, protože zrovna měli rychlou vodu a konečný čas by jim vynesl daleko lepší umístění než 17. místo.

Horní Žďár 30.06.
V Horním Žďáru, ve kterém se soutěží o Pohár starosty Jindřichova Hradce, se soutěží pouze v jednom kole, závodí se na tři, nebo na čtyři savice, podle toho, jak vysoko je hladina vody v řece. Letos se závodilo se čtyřmi a bylo problematické pro všechna družstva A ani s terči to nebylo jednoduché. V každém terči je malý otvor, do kterého se nastříká potřebné množství vody a útok byl ukončen. V jednom kole se musí ukazat rychlost, zručnost a hlavně nasát vodu. Do této soutěže se přihlásilo 17 sborů, z toho 3 nenasáli vodu vůbec. Byla zde i 2 družstva žen, ale útok si zaběhlo jen jedno a pro všechny to byla názorná ukázka, jak se má sát. Slečny získali od mužů náležitý potles.

Galerie

Závodů v Mostech se účastní více než jedno družvo. Letos byla účast kunžackých dobrovolníků bohatší. Nejenže s tradičním družstem přijeli i senioři, ale nově i družsvo mladých (viz. Ostatní). Celková účast byla skromná. Všeho všudy bylo 6 družstev, z toho 3 naše. Tak to by bylo aby domů nepřivezli aspoň jedno umístění. Mláďata šla na scénu jako první na svůj první oficiální útok pod stítkem Kunžak I. Jejich výkon nebyl nejhorší, ale Kunžak II. je předčil o několik desetin. Však je tam znát ta zkušenost. Senioři brali závod s nadsázkou, spíš jen pro pobavení. V druhém kole si mlaďoši vylepšili svou reputaci a překovali své učitele o 20 desetin. Na konečné pořadí se můžete konec konců podívat sami. V samotném závěru dne byli junioři pasováni do stavu hasičského.

Lomy 09.06.
Rok se opět překulil a už tu opět máme soutěže v požárních útocích. Sezónu otevírá soutěž v Lomech. Počasí vyšlo. Slunce do nás opíralo své hřejivé paprsky a na nebi nebyl mráček.
První útok , na tří savice, se našim příliš nezdařil, protože mašina nechtěla nasát vodu z kádě. Strojník se snažil se všech sil. Nakonec se podařilo vodu nasát a útok mohl být v komplikacemi dokončit. Než se otočilo kolo, měl strojník (J. Dvořák) čas zjistit, co je špatně. Na pomoc mu přispěchal levý proud (O. Mrkva). Společným usilým se jim podařilo závadu dočasně odstranit. Druhý útok dopadl daleko lépe i s přijatelným časem.